Hygienici nařídili plošné očkování proti žloutence typu A po problémech s vodou na Praze 6

Po aféře s kontaminovanou vodou na Praze 6, která vypukla na konci května, došli pražští hygienici k novému nařízení. To spočívá v plošném očkování dětí z pražských Dejvic a Bubenče proti žloutence typu A.

Plošné očkování dětí proti žloutence typu A

Hygienici došli k závěru, že riziko nákazy nelze zcela vyloučit. Od pátku 5.6. je proto možné nechat u praktického lékaře dítě ve věku od jednoho roku do patnácti let očkovat, a to zcela zdarma. Pokud však rodiče nepovažují očkování za nutné, nebo z jakéhokoliv jiného důvodu očkování dítěte odmítnou, žádný postih jim za to hrozit nebude.

Kontaminovaná voda v pražských Dejvicích

Kontaminovaná voda postihla více než třicet tisíc lidí ve zmíněných částech Prahy, z toho asi čtyři tisíce dětí. Zavedení očkování se netýká dospělých osob, pro děti z postižených oblastí Prahy 6 je sice povinné, podle hygieniků však nebude nutné jej přímo vymáhat.

Kontaminace vody způsobila řadě lidí střevní potíže, laboratorní rozbory odhalily koliformní bakterie a noroviry. Přítomnost žloutenkového viru podle hlavního hygienika prokázána nebyla, jde však o prevenci a předběžnou opatrnost.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Foto: Pixabay.com

Hygienici nařídili plošné očkování proti žloutence typu A po problémech s vodou na Praze 6 patří do témat

Zánět střev patří do témat

Adresář

Zánět střev ptejte se v poradně

Diskuze na téma Zánět střev

Píšeme jinde
  • Vegetariánský tatarák krok za krokem

    Vegetariánský tatarák krok za krokem

    Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

  • Recept na švestkové čatní krok za krokem

    Recept na švestkové čatní krok za krokem

    Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku